عکاسی در طبیعت چگونه است؟

عکاسی در طبیعت

عکاسی در طبیعت یکی از لذت بخش‌ترین نوع عکاسی می‌باشد که مخاطبین را به خود جذب می‌کند. این شاخه از عکاسی، اِلمان هایی دارد که اجرا آن می‌تواند به کیفیت تصویرمان کمک شایانی کند در این نوع عکاسی با استفاده از تمام فضای موجود در طبیعت مانند گیاهان و حیوانات به نتیجه مطلوب در عکس مد نظر خود برسیم. اگر قصد دارید تصویری که می‌خواهید ثبت کنید از نمای نزدیک باشد؛ بهتر است دوربینی که از آن استفاده می‌کنید دارای یک لنز ماکرو باشد، چرا که تصویر برداری از نمای نزدیک به یک لنز ماکرو نیاز خواهد داشت.

اگر به دنبال راهی برای بالابردن وضوح عکس های خود می‌باشید، باید بدانید که مراحل بسیاری وجود دارد که با رعایت برخی از آن‌ها می‌توانید تصاویری با کیفیت بالا داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از آن ها آشنا کنیم؛ تا با یادگیری و به کارگیری آن‌ها عکس‌ها و تصاویر بهتری ثبت کنید.

سوژه‌های عکاسی در طبیعت

یک عکاس‌، ساعت‌های طولانی برای یک سوژه در طبیعت بکر و غیر قابل وصف به انتظار می‌نشیند تا در لحظه موعود تصویری زیبا از آن سوژه به ثبت برساند و این بخش از عکاسی یکی از موثرترین و جذاب‌ترین لحظه‌ها می‌باشد.

هر شاخه‌ای از عکاسی دارای مزایا و معایب ویژه‌ای می‌باشد اما یکی از مزایای عکاسی از طبیعت، فراوانی سوژه‌ها است. شما می‌توانید با سفر به هر یک از نقاط ایران عزیزمان و با صرف کمی وقت و حوصله به مناطق بکر و پر سوژه برای عکاسی سفر کنید و با کوله باری از عکس های بی‌بدیل و به یاد ماندنی به خانه بازگردید.

استفاده از سه پایه در عکاسی از طبیعت

 سه‌ پایه دوربین، یکی از عوامل مهمی است که در کیفیت تصویر نقش به سزایی دارد و به کار بردن سه پایه در ثبات دوربین عکاسی ضروری است و به شما امکان می‌دهد تا چارچوب تصویر را تعیین کنید.

اساسی‌ترین کاربرد سه پایه دوربین‌ جلوگیری از لرزش است، با رعایت این موضوع کیفیت تصویر بالا رفته و وضوح قابل توجه‌ای به خود خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که برای عکاسی در طبیعت از سه پایه سبکتر استفاده شود.

لرزش‌گیر دوربین

در هنگام عکاسی از طبیعت یک نکته‌ مهم این است که قابلیت لرزش‌گیر یا پایاسازی تصویر در دوربین خود غیر فعال باشد. البته در عکاسی بدون سه پایه بهتر است این قابلیت فعال باشد. زیرا به وضوح و کیفیت تصاویر کمک بسیاری خواهد کرد. اما اگر از سه پایه استفاده می‌شود بهتر است این گزینه غیرفعال باشد تا به تصاویر خروجی‌تان آسیب نرساند و فعال نگهداشتن این گزینه هنگام عکاسی از عمر باتری شما می‌کاهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید در هنگام عکاسی از طبیعت لرزش‌گیر غیرفعال باشد.

تعیین اندازه‌گیری دیافراگم مناسب دوربین عکاسی

یکی از نکات مهم در این حوزه، اندازه دیافراگم دوربین است. اندازه دیافراگم کوچک که با اعداد بزرگ نشان داده می‌شود، باعث ایجاد عمق میدان (depth of field) بزرگی می‌شود. اندازه دیافراگم بزرگ که با اعداد کوچکی نمایش داده می‌شود (برای مثال: F 2.8)، باعث ایجاد عمق تصویر ناچیزی می‌شود. کسانی که از طبیعت عکاسی می‌کنند، مایل‌اند که تصاویرانش چه در پس زمینه چه در پیش زمینه از وضوح خوبی برخوردار باشد. بنابراین دیافراگم کوچک پیشنهاد می‌شود. یک سوال اساسی این است که از چه دیافراگمی در عکاسی از طبیعت استفاده کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که استفاده از دیافراگم متوسط (حدود F11) به‌این منظور، می‌تواند رایج‌تر باشد.

اندازه دیافراگم بسیار کوچک مانند F22 برای عکاسی از طبیعت مناسب نیست. دیافراگم دوربین، خاصیتی به‌نام پراش یا تفرق (defraction) دارد که اگر با دیافراگم کوچک مانند F22 یا F16 از طبیعت عکسبرداری شود؛ تصویر لطیف‌تر خواهد شد که این برای عکاسی در طبیعت مطلوب نخواهد بود.

نقطه فوکوس

نقطه ای که بر روی آن فوکوس می‌کنیم بسیار مهم و حیاتی است. تقریبا دو سوم از عمق تصویر در هنگام عکاسی از زاویه‌‌ای گسترده (واید) خارج از نقطه فوکوس و یک سوم آن داخل آن می‌افتد. بنابراین اگر نقطه‌ای را که فوکوس می‌کنیم بیش از حد دور باشد، عمق تصویر خارجی را از دست خواهیم داد و همچنین اگر نقطه فوکوس را بیش از حد نزدیک به خود سوژه کنیم؛ عمق تصویر مجاور نقطه فوکوس را از دست خواهیم داد.

از لرزش دوربین هنگام عکاسی جلوگیری کنید

یکی دیگر از نکات مهم عکاسی که باید به آن توجه کرد حذف لرزش دوربین است. باید به این موضوع دقت کنید که هنگام عکاسی در تماس فیزیکی با دوربین هیچ گونه لرزشی ایجاد نکنید. برای اینکه از عدم لرزش و جابجایی دوربین هنگام عکاسی از طبیعت اطمینان حاصل کنید، می‌توانید از کابل مخصوص که دارای دکمه عکاسی است استفاده کنید.

همچنین از تایمر دوربین (self-destruct timer) نیز می‌توانید برای جلوگیری از تماس با دوربین به هنگام عکاسی و پیشگیری از بروز لرزش هنگام عکاسی استفاده کنید. دقت کنید در هنگام ثبت تصویر قابلیت نمای زنده آن فعال باشد.دلیلش این است که در این حالت آینه‌‌ی به کار برده شده در دوربین عکاسی در جای خودش قفل شده و در هنگام ثبت عکس هیچ‌گونه جابجایی که باعث افت کیفیت تصویر می‌شود نخواهد داشت.

اگر دوربین شما قابلیت Live View ندارد می‌توانید قابلیت قفل آینه (mirror lock up) را فعال کنید که در اکثر دوربین‌های عکاسی امروزی موجود است.

سخن پایانی

با استفاده از یک دوربین و لنز مناسب و رعایت فوکوس و همچنین استفاده از سه‌پایه یا فعال بودن لرزشگیر در هنگام نداشتن سه پایه و رعایت دیگر نکات گفته شده در این مقاله، می‌توانید یک تصویر مناسب و با کیفیتی را به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.