نور پردازی در عکاسی صنعتی

نور پردازی چیست و چه کاربردی دارد؟

نور پردازی برای روشن کردن عکس نیست. بلکه برای تاکید به سطح جنس و حتی کم جلوه دادن آن است. نورپردازی در تمامی حوزه های عکاسی نقش بسیار مهمی دارد و اهمیت بسیاری دارد. عکاسی صنعتی هم یکی از مهم ترین آیتم های آن، نورپردازی می باشد. به منظور جلب توجه بیشتر مخاطبان بهتر است سوژه اصلی عکس پرنورترین عنصر تصویر باشد. یک نکته مهم این است که سایه های در تصویر کنترل شود و باید توانایی کنترل و حذف سایه را داشته باشیم.

اصول اولیه نور پردازی

نورپردازی یکی ازعوامل مهم و تاثیرگذار در صنعت عکاسی میباشد. یکی از مقدمات نورپردازی در عکاسی صنعتی به نرم (سافت) یا قطع کردن فلش دوربین است، بهترین روش استفاده از سافت باکس می باشد تا نوری طبیعی و نرم به ما میدهد و باعث زیبا تر شدن عکس های ما میشود.

تنظیم دوربین در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

برای ثبت تصویر در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، دوربین را از حالت اتوماتیک در می آورده و به صورت دستی قرار می دهیم. در مرحل بعد دیافراگم را تنظیم کرده سرعت شاتر را با میزان سفیدی بکگراند و تابش نور  تنظیم کرده و سپس عکس برداری را شروع می کنیم. بعد از این موضوع شما تفاوت را احساس خواهید کرد. سایه ها از حالت تیز و خشک بودن خارج شده و حالت نرمی به خود گرفته اند.

زاویه انعکاس در نورپرازی

نورپردازی در عکاسی صنعتی بستگی به نوع کالا دارد و هر کالا، نور و اندازه آن متفاوت است. مثلا در جواهرات ،شیشه، بطری به دلیل بازتاب نور باید با حساسیت بیشتر و دقت بالا عکس برداری شود و از روش‌های مخصوص نور پردازی در حوزه خود استفاده کنیم. همین باید دقت کنید تا بازتاب تجهیزات در تصویر دیده نشود. موضوع مهم دیگر این است که رنگ محصولات در تصاویر با رنگ خود محصول یکی باشد. خریدار به دلیل دیدن تصویر محصول را انتخاب می‌کند.

نور مستقیم از جلو

یکی از ساده‌ترین و راحت ترین انواع نورپردازی، نور مستقیم از جلو می‌باشد. اگر نورپردازی به درستی انجام شود و عیبی در آن وجود نداشته باشد بسیار زیبا و مورد قبول خواهد بود. در صورت نبود کنترل در پس زمینه، سعی کنید از یک لنز واید استفاده شود و دیافراگم آن را روی کمترین حد آن تنظیم کنید.

در هنگامی که از این مدل نورپردازی استفاده می‌شود، بهتر است آن را هم سطح سوژه تنظیم کنید و اگر نور زیاد است آن را کاهش دهید. با افزایش ایزو و سرعت شاتر این کمبود را جبران کنید.

اضافه کردن درخشش

در این موضوع سعی کنید قسمت‌های ریز را درخشان تر کرده تا جزیئات آن را به نمایش بگذارید. می‌توان با استفاده از یک منبع نور یا یک آینه با زاویه مناسب انجام شود. برای رنگ دهی به اجسام و داشتن لایت زمینه ای با رنگ خاص می‌توان از فوم‌های رنگی استفاده کرد تا تصاویر از سیاه سفید درآمده و رنگ به خود بگیرند.

نور طبیعی

یکی دیگر از روش های نور پردازی استفاده از نور طبیعی می‌باشد به همین دلیل سعی کنید فضایی را بوجود بیاورید تا نور لازم از آن فضا بر روی سوژه‌تان بتابد و همچنین هر چقدر منبع نور طبیعی وسیع تر باشد کیفت تصویر محصول بالاتر می‌رود. لازم به ذکر است که بیشتر در عکاسی از محصولات و مواد غذایی، نور طبیعی را به کار می‌برند.

اما این موضوع مشکلاتی هم به همراه خود دارد. یکی از این مشکلات این است که اگر در هنگام شب تصمیم به عکاسی داشته باشید به دلیل نبود نور نمی‌توانید عکس بگیرید. یا اگر هوا ابری و بارانی باشد به دلیل نبود نور خورشید باز به مشکل خواهید خورد. یک نکته دیگر این است که شما نمی‌توانید نور خود را تنظیم کنید.

بسیاری از عکاسان از دیفیوزرها و رفلکتورها استفاده می‌کنند تا در هنگام عکاسی در نور طبیعی، نور بیشتری دریافت کنند. نور طبیعی به بهترین شکل برای نورپردازی در عکاسی صنعتی از محصولات و عکاسی در مناطق یا مکان ‌هایی با منبع نور طبیعی قوی و بدون وقفه (یعنی شرایط آب و هوای خوب یا در طول روز) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نور برابر برای بازتاب عکس

در مرکز سوژه ما بیشترین بازتاب را داریم و این موضوع باعث بروز مشکل در نورپردازی می‌شود. پس بهترین راهکار برای این موضوع یک منبع نوری برابر در دو طرف آن است. با قرار دادن نور برابر تا اندکی مشکل حل می‌شود. باید سعی شود تا تمام بازتاب های عکس را از بین ببرید. همچنین اجرای این تکنیک با استفاده از نور ثابت که می‌توانید حرکت نور و تاثیر آن روی سوژه را ببینید راحت‌تر است.

نورپردازی مثلثی

در نور پردازی مثلثی چیدمان منابع نور همانند نام آن به صورت یک مثلث می باشند. با نور پردازی مثلثی شما یک تصویر کاملا سه بعدی از محصولات خواهید داشت و سوژه عکس را با نور کاملا طبیعی و به خوبی نورپردازی می‌کنید و با استفاده از نور پس‌زمینه محصول مورد نظر را از بکگراند کار هم جدا میکنید ، که این کار به جذابیت عکس می افزاید و عکسی خیره کننده به شما خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.