نکاتی که درباره عکاسی طلا و جواهر باید بدانیم

عکاسی صنعتی از طلا و جواهر

عکاسی از طلا و جواهر یکی از رایج ترین نوع عکاسی صنعتی می‌باشد که بازار آن بسیار داغ و همچنین پیچیده و دشوار است.

عکاسی جواهرات طرفداران زیادی دارد. یکی از دلایل مهم آن دقت و رعایت نکات کلیدی می‌باشد. دلیل گسترش این موضوع، کانال‌های اینستاگرامی و فروشگاه‌ها می باشد.

جواهرات به علت کوچک بودن ابعادش، نیازمند فوکوس و ترکیب‌بندی دقیقی می‌باشند. از سوی دیگر، سطح براق و جواهر کار نور پردازی را دشوار می‌کند. به همین دلیل برای گرفتن عکس از یک قطرجواهر، باید شارپنس، نوردهی و نور پردازی آشنا باشید. وقتی این اصول اولیه رعایت شود، شما می‌توانید، عکس فوق العاده‌ای از جواهرتان بگیرید.

در ادامه نکاتی به شما گفته می‌شود تا بتوانید عکسی زیبا و بدون نقص را ثبت کنید.

جواهرات خود را تمیز کنید:

در این مورد باید مطمئن شوید قطعه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید کاملا تمیز باشد.

چیزهایی که به چشم شما نیاید، هنگامی که توسط یک دوربین دیجیتال از آن عکس گرفته می‌شود، ممکن است عکس را خراب کند.

نیاز نیست جواهر را به صورت اساسی تمیز کنید. کافی است با یک دستمال مرطوب گرد و غبار آن را گفته تا عکس شما با کیفیت و بدون ایرادی ثبت شود.

تجهیزات مناسب

برای عکاسی از جواهرات تجهیزات مختلفی به‌کار برده می‌شود که معمولا قیمت بالایی دارند اما با استفاده از  پس زمینه مقوایی و نورسنجی صحیح، یک تصویر قابل قبول ثبت می‌شود. معمولاً برای عکاسی به عنصر دیگری به جز جواهر احتیاج دارید تا به عکس شما جلوه دهد. به دنبال اشیائی باشید که می‌توانید در کنار جواهر و یا به عنوان پس زمینه از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از قطعه‌ای سرامیک، سنگ و یا تکه‌های چوب می تواند انتخاب مناسبی باشد. ولی در عین حال برای به چشم آمدن جواهرات در تصویر، سعی کنید از استفاده بیش از حد اشیاء در کنار آن پرهیز کنید.

محل قرار دادن جواهرات

برای قرار دادن طلا و جواهر در مکانی مناسب بهتر است از میزی سفید و ساده استفاده کنیم و روی ویژگی‌های جواهر زوم کنیم و باقی مانده آن را حذف نماییم.

انتخاب دوربین مناسب عکاسی طلا و جواهر

 مهم‌ترین چیزی که از بین تجهیزات عکاسی برای عکاسی از جواهرات به آن نیاز دارید یک لنز ماکرو است. هنگامی که با یک دوربین DSLR عکس می‌گیرید، یک لنز ماکرو به شما این امکان را می‌دهد که زیباترین عکس‌ها را در اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی، از سوژه بگیرید. به همین دلیل، لنزهای ماکرو نسبتاً گران هستند.

یکی از نکاتی که هنگام خرید یک لنز ماکرو باید در نظر بگیرید این است که داشتن دو لنز ماکرو ممکن است مفید باشد. یک لنز با فاصله‌ی کانونی کوتاه که به شما اجازه می‌دهید از فاصله‌ی بسیار کمتری از سوژه عکس بگیرید و بتوانید جزییات ریز جواهرات بزرگ‌تر را با کمک آن در عکس برجسته کنید و لنز دیگری با فاصله‌ی کانونی بلندتر که بتوانید از فاصله‌ی دورتری از سوژه عکس بگیرید.

دوربین به صورت ثابت نگه‌داشته شود

برای عکاسی از جواهرات با کیفیت بالا و خوب، می‌توانیم از تجهیزات جانبی مانند سه پایه و در صورت امکان از ریموت استفاه کنیم. با این کار تکان‌های دوربین به کمترین حد می‌رسد و این امر باعث می‌شود که کار تصحیح و فوکوس و نورپردازی بسیار ساده تر بشود.

اهمیت تنظیم نور در عکاسی طلا و جواهر

مهم ترین قسمت عکاسی از جواهرات نور است. در هنگام عکاسی سایه‌های تیره بر روی عکس به وجود می‌آید که دلیل آن فلش دوربین می‌باشد. این موضوع از زیبایی عکس می کاهد، به همین دلیل باید به اندازه کافی نور پردازی شود تا این موضوع پیش نیاید. نورپردازی در عکاسی صنعتی خود یک تخصص به حساب می‌آید.

برای رسیدن به یک تصویر عالی با نور خوب می‌توانیم از روش خیمه نور استفاده کنیم. جواهرات را در فضای مناسب قرار می‌دهیم و از بیرون با نور ملایمی روشنایی لازم را ایجاد می‌کنیم.

معمولا در عکاسی جواهرات نورهای سافت یا دیفیوز شده بهترین انتخاب محسوب می‌شوند. به این نکته توجه کنید که استفاده از فلاش روی دوربینی (اسپید لایت) در عکاسی جواهرات معمولاً نتایج قابل قبولی ندارد. علت رد‌شدن فلاش اکسترنال یا روی دوربینی ، زیاد بودن شدت نور در سطح جواهر است که موجب بازتاب شدید نور و ایجاد سایه بلندتر از انتظار می‌شود.

سادگی را در الویت قرار دهید

جواهرات به خودی خود جذاب و خیره کننده هستند و هر یک دارای جزئیات خاص و چشم نوازی می باشند . بنابراین برای به نمایش گذاشتن شکوه و زیبایی هر قطعه جواهر باید آن را به تنهایی به معرض نمایش گذاشت و نباید با جواهرات و پس زمینه و جزئیات دیگر عکس را پیچیده کرد و توجه و نگاه بیننده را دور کرد ، به خصوص درمورد جواهراتی که خود دارای رنگ های فراوان و طراحی پیچیده هستند. باتوجه به این نکات شاید بهتر باشد از چیدمانی در قالب مینیمال بهره برد.

فکوس مناسب

از حالت فوکوس نقطه ای دوربین خود استفاده کنید. حالت فوکوس را به روی مهمترین بخش جواهرات بگذارید، مثل سنگ‌های روی حلقه یا نگین‌های روی دستبند هدف معمول در این سبک عکاسی، برجسته کردن بخش اصلی جواهر است. بنابراین باید بعد از گرفتن هر عکس، کمی روی عکس زوم کنید و نگاه نزدیک‌تری به فوکوس داشته باشید. اگر فوکوس دقیق نبود، دوباره فوکوس کنید و بعد از بررسی عکس فوکوس را قفل کنید.

تنظیم دیافراگم

باتوجه به نوع عکاسی اندازه دیافراگم را میتوان تعیین کرد. دیافراگم باز برای عکاسی از بخشی از جواهرات و دیافراگم بسته برای قرارگیری کامل جواهرات در کادربندی مناسب هستند.

بازتاب نور

یکی از مشکلات که در هنگام عکاسی از جواهرات وجود دارد، بازتاب می‌باشد. جواهرات بازتاب کننده هستند. برای حذف کردن این بازتاب ها می‌بایست در اطراف جواهر کاغذ قرار داده تا از این موضوع جلوگیری کنیم. بنابراین با قرار دادن یک تکه کاغذ سفید در پشت و زیر جواهر، قرار دادن نور کافی در اطراف جواهر و حرکت آرام دوربین با سه پایه می توانید به آسانی از همه جواهرات عکس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.