عکاسی طلا و جواهر

در عکاسی طلا و جواهر، جزییات محصول دارای اهمیت بالایی است. این محصولات به خاطر برچسب قیمتی که بر روی آن ها خودنمایی میکند، باید با کیفیت بالایی به معرض دید مشتریان در بیایند تا فردی که میخواهد تقاضای این محصول را انجام دهد، با خیالی آسوده از تمامی زوایای طلا یا جواهر، نمایشی عالی را در اختیار داشته باشد.

طبیعی است که برای عکاسی از طلا و جواهر شما به لنز ماکرو نیاز خواهید داشت. لنزهای ماکرو با دقت بالا برای محصولاتی که دارای ابعاد کوچک هستند به کارگرفته خواهند شد که عکاسی طلا و جواهر هم در این دسته بندی قرار میگیرد. 

پس برای عکاسی طلا و جواهر از لنز ماکرو استفاده شود تا خروجی با جزییات بیشتری برای شما به دست آید.

 

عکاسی طلا و جواهر | استودیو یکنو
عکاسی طلا و جواهر | استودیو یکنو
عکاسی طلا و جواهر | استودیو یکنو
عکاسی طلا و جواهر | استودیو یکنو

باید دقت کنیم که انجام صحیح عکاسی صنعتی از جواهرات کار دشواری خواهد بود، بنابراین مهم است از عکاسی زبده که تجربه گسترده‎ای در زمینه عکاسی از طلا و جواهرات، نقره‎جات، الماس‎ها و سنگ‎های قیمی داشته باشد، بهره ببریم.

عکاسی از جواهرات را به سادگی می‎شود بد انجام داد و بسیاری از افراد هنگام عکاسی از جواهرات همانند با حوزه‎های دیگر عکاسی عمل می‎کنند یا تنها یک عکس معمولی می‎گیرند چون دانش و درک لازم برای ثبت تصاویر واقعا زیبا از جواهرات را ندارند. 

هنگامی که قصد دارید یک عکاس را انتخاب کنید و اصطلاحاتی مانند «لایت باکس» یا استفاده از «خیمه نور» را می‎شنوید احتیاط کنید چون نشان می‎دهد عکاس مورد نظر تجربه کافی ندارد و عکس جواهرات شما کیفیت لازم را نخواهد داشت. این موارد به ما گوش زد میکند که در انتخاب استودیو عکاسی صنعتی دقت کنیم.

وقتی که به عکس طلا و جواهر در مجله ها و کاتالوگ ها نگاه میکنید؛ احتمالا برایتان سوال پیش آمده است که چرا عکس‌های جواهرات در مجلات و کاتالوگ‌ها زیباتر و براق‌تر از زندگی واقعی هستند؟ یا چرا عکسی که از انگشتر خود گرفته‌اید جلای این عکس‌ها را ندارد؟ خوب در پاسخ باید بگوییم که عکاسی طلاو جواهر اصلا کار ساده‌ای نیست؛ حداقل تا زمانی که عکاس به نکات اصولی آن مسلط شود. برای گرفتن عکس زیبایی از یک قطعه جواهر، باید با شارپنس، نوردهی و نورپردازی آشنا باشید و بدانید در هر موقعیتی برای گرفتن بهترین عکس چطور باید آن‌ها را تغییر دهید. البته نگران نباشید، بااینکه کمی سخت به نظر می‌رسد، اگر کمی با عکاسی در حالت Manual دوربین دیجیتال خود آشنا باشید، با رعایت نکات این مطلب می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده‌ای از جواهرات بگیرید. 

نکته قابل توجه این است که برای رسیدن به عکس نهایی یک محصول، شما چندین عکس با جابه جایی نور ولی بدون تغییر زاویه از طلا یا جواهر خود میگیرید و در ویرایش تصاویر از بخش به بخش هر تصویر برای بازسازی نهایی عکس طلا و جواهر خود استفاده میکنید.

در گام نخست از عکاسی جواهرات ، این نکته قابل رعایت است؛ مطمئن شوید محصولی که می‌خواهید از آن عکس بگیرید، کاملاً تمیز شده است. چیزهایی که شاید به چشم شما نیاید، هنگامی که توسط یک دوربین حرفه ای با لنز ماکرو با رزولوشن بالا از آن عکس گرفته می‌شود، ممکن است عکس را خراب کند. اگر قطعه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید به تمیز شدن اساسی احتیاج ندارد، کافی است قبل از شروع عکاسی با یک دستمال میکروفیبر مرطوب گرد و خاک جواهر را پاک کنید. در صورت امکان شاید ایده‌ی بدی نباشد که یک دستکش پارچه‌ای نیز تهیه کنید تا اثر انگشتتان روی جواهرات نماند.

همان طور که پیشتر گفتیم، نیاز به لنز ماکرو است. مهم‌ترین چیزی که از بین تجهیزات عکاسی برای عکاسی از جواهرات به آن نیاز دارید یک لنز ماکرو خواهد بود. هنگامی که با یک دوربین DSLR عکس می‌گیرید، یک لنز ماکرو به شما این امکان را می‌دهد که زیباترین عکس‌ها را در اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی و از نمای بسیار نزدیک، از سوژه بگیرید. به همین دلیل، لنزهای ماکرو نسبتاً گران هستند. 

یکی از نکاتی که هنگام خرید یک لنز ماکرو باید در نظر بگیرید این است که داشتن دو لنز ماکرو ممکن است مفید باشد. یک لنز با فاصله‌ی کانونی کوتاه که به شما اجازه میدهد از فاصله‌ی بسیار کمتری از سوژه عکس بگیرید و بتوانید جزییات ریز جواهرات بزرگ‌تر را با کمک آن در عکس برجسته کنید و لنز دیگری با فاصله‌ی کانونی بلندتر که بتوانید از فاصله‌ی دورتری از سوژه عکس بگیرید. 

عکاسی طلا و جواهر به وضوح تصویر(sharp)  و فوکوس  (crisp focus)نیاز دارد

در عکاسی طلا و جواهر شما باید فوکوس را کنترل کنید در نتیجه بهتر است که دوربینتان را در حالت فوکوس نقطه ای قرار دهید این نکته به شما امکان می دهد که کنترل نقاطی را که روی آن فوکوس می کنید، کنترل کنید.

بسیاری از دوربین های دیجیتالی  نمی توانند به طور دقیق روی شی کوچک براق مثل جواهرات و سنگ های زینتی در حالت فوکوس نقطه ای از فوکوس خودکار استفاده کنند، به همین خاطر باید بگوییم که در عکاسی طلا و جواهر؛ برای نما های بسته، شما به یک دوربین با فوکوس دستی خوب نیاز دارید.

نکته دیگر در تصویر شارپ سه پایه است

استفاده ازیک سه پایه یا یک وسیله ای برای اتکا و پشتیبانی دوربین در هنگام عکاسی طلا و جواهر کاملا ضروری خواهد بود.

نکته کلیدی دیگر برای عکاسی جواهرات نور است

درباره نور قبل تر هم صحبت داشته ایم. معمولا در عکاسی جواهرات نورهای سافت  گزینه ای مناسب هستند.

ما در عکاسی طلا و جواهر از نور ثابت  به جای فلاش استفاده می کنیم.

نکات بسیار زیادی در زمینه عکاسی طلا و جواهر وجود دارد که در بخش نکات عکاسی طلا و جواهر به طور کامل در مورد آن صحبت کرده ایم.

پس با روند عکاسی طلا و جواهر تا حدودی آشنا شدیم. برای رسیدن به نتیجه دلخواه مشتریان، پروسه طولانی طی خواهد شد و همین امر تعرفه قیمتی عکاسی طلا و جواهر را از عکاسی های معمولی متمایز میکند.