عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

نویسنده: تیم استودیو یکنو

تاریخ مطلب: ۱۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت: ۱:۱۴

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟ 

عکاسی صنعتی، یک راه جدید برای خدمات با کیفیت و اصولی در دایره عکاسی می‌باشد. عکاسی صنعتی را میتوان به عنوان شغلی مهم در راستای ارتقای مشاغل دیگر دانست که به صورت تخصصی و با اهدافی تجاری، قابلیت اجرا دارد. عکاسی‌هایی که با هدف فروش و معاملات تجاری، صورت میگیرند، زیر مجموعه عکاسی صنعتی می‌باشند.

وقتی صحبت از ارائه یک محصول میشود؛ تنها کیفیت خود محصول نیست که میتواند در فروش آن محصول تاثیرگذار باشد. آیتم مهمی که در این موضوع نقش پر رنگی را بازی میکند؛ عکاسی صنعتی است.

چرا که برای نمایش جزییات و زوایای مختلف یک محصول، با عکاسی های معمول و ساده و همچنین بدون نورپردازی های درست، نمیتوان به استاندارد مورد نظر برای نمایش یک محصول جهت تبلیغات، برندسازی و شناساندن آن محصول به مردم، رسید.

عکاسی صنعتی با استفاده از برخی تجهیزات مانند؛ نور عکاسی، دوربین حرفه ای مناسب برای عکاسی و لنزهای مخصوص به نوع عکسی که قرار است تهیه شود؛ صورت میگیرد. طبیعی است که با رعایت تمامی این فاکتورهای مورد نیاز، خروجی به طرز عجیبی تمام زوایای ممتاز یک تصویر را به نمایش خواهد کشید.

همانطور که احتمالا در اینجای کار متوجه شده اید؛ عکاسی صنعتی، یک کار تخصصی در ثبت تصاویر با جزییات بیشتر می‌باشد. قابل ذکر است که این شغل نیز مانند شغل های دیگر  نیازمند نیروی انسانی جهت تهیه و ویرایش یک خروجی تصویر است و این موضوع نیازمند یک عکاس متخصص و با تجربه‌ بوده که بتواند با تهیه عکسی زیبا، حرفه‌ای و با کمترین ایراد ممکن، مشتری را جذب تصاویر خود کند.

علاوه بر نیازی که برای حضور یک عکاس حرفه ای حس میشود؛ این یک واقعیت خواهد بود که خروجی بدون نقص تصویر تنها با گرفتن عکس میسر نخواهد بود. احتمالا درست حدس زده اید! بله. ما به یک ویرایشگر تصویر نیاز داریم تا با توانایی و خلاقیت خود تمامی نقص هایی که توسط عکاس قابل پوشش نیست را برطرف نموده و خروجی عکس صنعتی ما بهترین کیفیت را ارائه کند.

بعضی افراد به عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی نیز میگویند. عکاسی تبلیغاتی همانطور که از نام آن پیداست برای فضاهای تبلیغاتی مانند عکاسی برای بنرهای شهری، عکاسی داخل کاتالوگ ها، عکاسی از محصول برای وبسایت های فروش و خیلی مسائل دیگر، کاربرد دارد. ما در ادامه با عنوان عکاسی صنعتی برای شما توضیحات لازم را خواهیم نوشت ولی در جریان باشید که مقصود از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی یکسان خواهد بود.

در صورت نیاز به عکس صنعتی در حوزه کاری خود، چه باید کرد؟

وقتی که برای تهیه یک عکس صنعتی با یکی از استودیوهای عکاسی مرتبط با عکاسی صنعتی تماس بگیرید، احتمالا چند فاکتور برای شما مهم خواهد بود:

زمان تحویل عکس صنعتی

اگر شما یک تصویر از محصول خود با بهترین کیفیت در اختیار داشته باشید اما در زمانی نادرست! طبیعی است که رضایت شما جلب نخواهد شد. فرض کنید شما هر هفته در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای روزهای پنجشنبه برنامه ریزی کرده اید که پستی برای محصول خود قرار دهید. حال اینکه استودیو عکاسی صنعتی، تصویر مدنظر شما را جمعه ی آن هفته به دست شما برساند. مشخص خواهد بود که زمان از دست رفته برنخواهد گشت و شما دیگر نمیتوانید در روزی که از دست داده اید، پست خود را قرار دهید. نتیجه اینکه زمان تحویل عکس های صنعتی به دست مشتریان حائز اهمیت بوده و عدم رعایت این موضوع، به مرور مشتری را دلسرد خواهد کرد.

کیفیت عکس ارائه شده به مشتری

این موضوع پوشیده بر هیچ کس نیست که وقتی شما به سراغ عکاسی صنعتی میروید، المان کیفیت جز اولویت های شما خواهد بود و همین موضوع است که شما را به سمت عکاسی صنعتی سوق داده است. پس قطعا عکسی که دریافت میکنید؛ باید دارای تفاوت بسیار در زمینه کیفیت در قیاس با عکس های معمولی باشد. این موضوع نیازمند توجه به میزان هزینه و قیمت پرداختی شما دارد.بله هزینه! بریم سراغ موضوع جذاب برای ما ایرانیان! 

برای عکاسی صنعتی چه مقدار باید هزینه کرد؟

نسبت به قیمت و هزینه ای که برای عکاسی صنعتی باید صورت پذیرد، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. عده ای بر این باورند که اگر بتوانند چند هزارتومان برای هر فریم عکسی که دریافت میکنند تخفیفی بدست آورند، بازی را برده اند. غافل از اینکه، هیچ تخفیف و ارزانی بی دلیل نیست! که البته هر گرانی هم دلیل خاصی را دنبال نمیکند. اما قیمتی که هر استودیو عکاسی مرتبط با عکس صنعتی، برای عکس های خود تعیین میکند؛ اگر فاکتور انصاف در آن لحاظ شده باشد؛ المان های بسیاری در آن نقش بازی کرده اند که به قیمتی که به دست شما رسیده است برسند. هزینه تجهیزات و نگهداری از تجهیزات عکاسی، هزینه مکان مورد نیاز برای عکاسی صنعتی، هزینه پرسنل، هزینه های جانبی برای ایجاد رضایت مشتریان، تبلیغات و هزینه های بسیار دیگر.طبیعی است که باید به مشتریان در حوزه قیمت نیم نگاهی داشت اما هزینه پایین و عدم بازدهی کافی، هر استودیویی را به تعطیلی خواهد کشاند. با توجه به این موضوع باید بگوییم که استودیو داران عزیز؛گران فروشی ممنوع!صبر کنید! ( برای شما هم نکته ای داریم :)) )مشتری عزیز؛چانه زنی؛ ممنوع! ما اصل انصاف را برای شما در نظر خواهیم گرفت، شما نیز اصل بقا برای مجموعه را در نظر بگیرید.از بحث شیرین قیمت گذاری در صنف عکاسی که بگذریم، برویم به کاربرد عکاسی صنعتی در انواع حوزه ها بپردازیم

کاربرد عکاسی صنعتی در چه حوزه هایی است؟

عکاسی صنعتی در ثبت تصاویری مانند محصولات، روزنامه، طلا و جواهرات، کاتالوگ، مواد غذایی، تجهیزات مختلف (الکترونیک، مدلینگ)، ماشین آلات صنعتی، مکان ها و فرآیندهای تولید و موارد بسیاری دیگر، نقش پررنگی ایفا میکند. عکاسی صنعتی برای کسانی که در این حرفه و حیطه کاری زبردست هستند.‌ می‌تواند یک بازار بسیار عالی و پرسود باشد به شرطی که اصول کامل آن رعایت شود. انواع عکاسی صنعتی؟ همانطور که گفته شد، این حوزه کاری زیر شاخه های فراوانی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم؛

 

با ما در ارتباط باشید:

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com