ایده و خلاقیت در عکاسی از غذا

نویسنده: تیم استودیو یکنو

تاریخ مطلب: ۱۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت: ۱:۱۴

نکات مهم درباره نورپردازی در محیط داخل​

در اکثر مواقع در طول روز، ما در داخل یک ساختمان هستیم. و بر حسب عادت توجه‌ای به فضای اطراف نداریم.
پس جای تعجب نیست که عکاسی معماری یکی از شاخه های پر استفاده عکاسی جهت هرچه بیشتر به نمایش گذاشتن جزئیات، تناسبات و ساختار فضاهای معماری و دکوراسیون داخلی مورد توجه قرارگرفته است.

ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را که باید برای عکاسی در فضای بسته رعایت کنید را با شما به اشتراک بگذاریم. عکاسی در فضاهای داخلی می‌تواند یک کار چالش برانگیز اما در عین حال هیجان انگیز باشد.

عکاسی در فضای بسته چیست؟

زمانی که به عکاسی در فضای بسته یا داخلی اشاره می‌شود، ما میدانیم که این فضا به داخل استودیو یا در داخل ساختمان‌های مسکونی وتجاری گفته می‌شوند. 

برای مثال می‌توان به عکاسی پرتره، عکاسی املاک یا عکاسی تبلیغاتی و صنعتی اشاره کرد. همچنین تصاویر هنری مثل عکاسی از اشیاء و یا عکس‌های خبری هم ممکن است در این دسته‌بندی قرار بگیرند.

فضاهای داخلی می‌توانند خصوصیات خاص و امکانات گوناگونی داشته باشند. اما با رعایت برخی قوانین پایه شما می‌توانید این پروسه را راحت‌تر و ساده‌تر کنید. در ادامه این قوانین را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

تنظیمات دوربین

در حین عکاسی در فضای بسته ما با نور کم نسبت به فضای باز مواجه هستیم. در این هنگام باید دوربین خود را به شکلی تنظیم کنید تا آن کمبود نور را جبران کرده باشید.شما باید به شدت مراقب ایزو، سرعت شاتر و وایت بالانس دوربین باشید.

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی در فضاهای بسته و داخلی می‌تواند چیزی شبیه به تنظیمات زیر باشد:

ایزو

در هنگام عکاسی اگر از سه پایه استفاده می‌کنید، باید عدد ایزو را روی 100 قرار دهید. اما در صورتی که می‌خواهید دوربین را روی دست بگیرید می‌توانید از ایزو 800 یا حتی 1000 هم استفاده کنید. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که ایزو چیست؟ میتوان گفت ایزو در عکاسی یکی از سه عنصری است که دوربین برای تولید یک عکس به آن متکی است. همچنین، اِلمانی است که تاثیر شدیدی روی کیفیت تصویر می‌گذارد. برای همین است که تمام کسانی که در عکاسی دستی دارند، باید در مورد ایزو اطلاعات داشته باشند.

سرعت شاتر: در صورت گرفتن دوربین روی دست سرعت شاتر باید 1/100 ثانیه باشد اما در صورتی که از سه پایه استفاده می‌کنید می‌توانید از سرعت شاتر خیلی کندتر استفاده کنید.

دیافراگم: دیافراگم مناسب برای عکاسی پرتره در فضای بسته f/4 کمتر است اما برای عکاسی از املاک و یا دکوراسیون داخلی ساختمان می‌توانید از دیافراگم f/11 هم استفاده کنید.

وایت بالانس: Custom یا پیش فرض

فرمت عکس: RAW

مد عکاسی: اولویت دیافراگم

این تنظیمات برای آغاز فوق‌العاده هستند اما بسته به سوژه، نور موجود در صحنه و نیازهای هنری خودتان شما می‌توانید با تغییر این موارد خلاقیت خودتان را به نمایش بگذارید.

افزایش ایزو در شرایط کم نور

در هنگامی که ما با نور کم مواجه می‌شویم یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای افزایش نوردهی و روشنایی کلی تصویر، افزایش تنظیمات ایزو دوربین است. البته باید در نظر داشته باشید که این کار امکان افزایش نویز یا گرین را در تصاویر شما افزایش خواهد داد.

با این وجود بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید، ممکن است نیاز به عکس‌های گرین‌دار داشته باشید. وجود نویز یا گرین در تصاویر شما احساس تصاویر پرتره و یا جزئیات آن‌ها را عوض می‌کند.

نکته‌ حائز اهمیت این است که در مواقعی که نگرانید، نویز تصویر به میزان خیلی زیادی افزایش یابد، می‌توانید از قابلیت محدوده ایزو خودکار دوربین خودتان استفاده کنید. تعیین کردن این محدوده به شما این اطمینان را می‌دهد که دوربین به صورت خودکار مقدار ایزو را بیشتر از سقف تعیین شده افزایش نمی‌دهد.

باز کردن دیافراگم

روشی وجود دارد که میزان نور صفحه را بدون دیده شدن نویز می‌توانید افزایش دهید، و آن هم از طریق باز کردن دیافراگم دوربین است. با انجام این عمل نور بیشتری به سنسور دوربین می‌رسد. اما در نظر داشته باشید که هرچقدر دیافراگم بازتر باشد، عمق میدان بیشتر کاهش می‌یابد. این کار برای عکاسی پرتره در فضای بسته با جزئیات بالا و یا عکاسی از اشیاء کوچک مناسب است.

استفاده از شاتر در سرعت پایین

یکی دیگر از راه‌های افزایش روشنایی استفاده از شاتر با سرعت پایین می‌باشد. البته در نظر داشته باشید که برای استفاده از سرعت شاتر پایین از 1/60 ثانیه باید حتما از سه پایه استفاده کنید وگرنه امکان دیده شدن Motion Blur یا تاری ناشی از حرکت در تصاویر شما وجود دارد.

ای با اصلاح وایت بالانس آشنایید؟

اکثر دوربین‌های امروزی قادرند در حالت وایت بالانس خودکار به خوبی تراز سفیدی تصویر را تنظیم کنند. با این وجود بهتر است برای گرفتن نتیجه مناسب تنظیمات وایت بالانس یا تراز سفیدی را به صورت دستی اعمال کنید.

همچنین در مواقعی که به جای فرمت RAW از فرمت JPEG استفاده می‌کنید هم تنظیم وایت بالانس کمک زیادی به شما می‌کند. JPEG جزئیات خیلی کمی از تصویر را ذخیره می‌کند به همین خاطر در صورتی که وایت بالانس را در مرحله ادیت عکس خیلی تغییر دهید ممکن است جزئیات تصویر را از دست بدهید.

می‌ توانید از پنجره به عنوان منبع نور استفاده کنید

عکاسی در فضای بسته مقدار نور طبیعی را محدود می‌کند. به همین خاطر شما می‌توانید برای اینکه بیشترین استفاده را از نور طبیعی ببرید نزدیک یکی از پنجره‌های ساختمان به عکاسی بپردازید. قرار دادن سوژه نزدیک پنجره نور کافی را برای تصاویر در اختیار شما قرار می‌دهد. این تکنیک برای عکاسی از محصول و یا افراد مختلف بهترین عملکرد را دارد.

یک نکته مهم این است که اگر تصمیم بر این داریم که در کنار پنجره عکاسی کنیم، پنجره نباید پشت سوژه باشد. در این صورت عکس شما تاریک خواهد شد

در صورتی که نور تابیده شده از پنجره نور خیلی سختی است، باید فاصله سوژه نسبت به پنجر ه افزایش یابد، یا از پرده برای دیفیوز کردن نور استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که شما یک نور نرم و بدون حضور سایه‌های خیلی سخت و زننده داشته باشید.

برای یک نور فوق العاده برنامه ریزی کنید

شما باید بدانید که در طول ساعات مختلف روز نور خورشید از چه زوایایی به ساختمان برخورد می‌کند. اطلاع از این موضوع برای عکاسی در فضاهای داخلی ضروری است.

برای مثال ممکن است نور یکی از اتاق‌ها صبح زود خیلی سخت باشد اما بعد از ظهر یک نور نرم و غیرمستقیم آن را فرابگیرد. یا ممکن است قصد داشته باشید از نور طلائی زمان غروب استفاده کنید.

از رفلکتور استفاده کنید

در صورتی که می‌خواهید سایه‌ها را از بین ببرید رفلکتور یک گزینه‌ی در دسترس و ارزان قیمت است.

شما می‌توانید در سطح اینترنت رفلکتورهایی با قیمت خیلی ارزان پیدا کنید اما می‌توانید از هر چیزی که یک سطح سفید و مات داشته باشد نیز استفاده کنید. چنین اشیائی را می‌توانید در هرخانه‌ای پیدا کنید. برای مثال این امکان وجود دارد که از روتختی و یا مقوای سفید به جای رفلکتور استفاده کنید.

ادیت عکس‌هایی که از فضای بسته گرفته‌اید

عکاسی از فضای بسته یکی از انواع عکاسی است که قبل از انتشار تصاویر حتما باید آن‌ها را ویرایش کنید. در ادامه لیستی از حداقل کارهایی که باید در لایتروم یا فتوشاپ انجام دهید را مشاهده خواهید کرد:

 Profile Correction را فعال کنید: با انجام این کار انحرافات تصویر و یا گوشه‌های تاریک آن حذف خواهند شد.

تقویت سایه‌ها: اغلب اوقات سایه‌ها خیلی تیره دیده می‌شوند اما اصلاح آن‌ها در لایتروم کار ساده‌ای است و فقط لازم است اسلایدر سایه‌ را کمی به سمت راست بکشید.

افزودن شادابی به رنگ‌ها: نیازی نیست Vibrance تصاویر را خیلی افزایش دهید؛ فقط کمی تکان دادن اسلایدر Vibrance باعث شادابی رنگ‌های تصویر خواهد شد.

تنظیم وایت بالانس: در صورتی که احساس می‌کنید دوربین به خوبی نتوانسته است وایت بالانس تصاویر را تنظیم کند، می‌توانید در نرم‌افزار لایتروم این کار را به راحتی انجام دهید.

علاوه بر این تنظیمات در صورت نیاز شما هم می‌توانید تغییرات خودتان را اعمال کنید. تغییراتی که در لایتروم اعمال می‌کنید به عکس اصلی آسیب نمی‌رسانند و شما می‌توانید تا جای ممکن آن‌ها را دستکاری کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

جمع‌بندی

عکاسی در فضای بسته لزوما کار سخت و پیچیده‌ای نیست بلکه می‌تواند یک پروژه‌ی خیلی لذت بخش برای شما باشد. شما با استفاده از این نوع عکاسی می‌توانید عکس‌های منحصر به فردی خلق کنید.

 

با ما در ارتباط باشید:

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com