سافت باکس چیست؟ و انواع آن|در چه جاهایی از سافت باکس استفاده می‌شود؟

در این مقاله قصد داریم به صورت جامع درباره‌ی سافت باکس و کاربرد آن در عکاسی و فیلمبرداری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

نور یکی اساسی‌ترین موضوعات در عکاسی استدیویی می‌باشد که اگر ساده‌تر بگوییم در عکاسی همه چیز از نور آغاز می‌شود. نور جایگاه ویژه‌ای در دنیای عکاسی دارد، آنقدر که اگر شما یک عکاس حرفه‌ای به همراه یک دوربین پیشرفته و بهترین سوژه را در اختیار داشته باشید در صورت نبود نور حتی ساده‌ترین عکس را نمی‌توانید ثبت کنید.

سافت باکس چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزاء در یک استودیو سافت‌باکس می‌باشد که کاربرد بسیار فراوانی در نورپردازی دارد و وظیفه آن اصلاح نور یا به اصطلاح نرم‌کننده نور است، هر چقدر فاصله بین سافت‌ باکس و سوژه کوتاه‌تر باشد نور نیز ملایم و نرم‌تر دیده می‌شود. عکاس‌های پرتره و تبلیغاتی درباره اهمیت استفاده از سافت باکس آگاه هستند. سافت باکس‌ها در اشکال گوناگون مانند: مستطیل، هشت ضلعی، مربعی و حتی نواری هم موجود است.

سافت باکس در واقع یک پارچه شفاف است که به نورهای استودیویی متصل می‌شود. پارچه‌ی آن سفید یا نقره‌ای و بیرون آن نیز مشکی است و روی یک فریم سیمی نصب می‌شود. جلوی این فریم نیز یک پنل دیفیوزر قرار گرفته است. پارچه مشکی از نفوذ نور به بیرون و بازتاب آن روی تجهیزات استودیو جلوگیری می‌کند.

نور سخت و نور نرم چیست؟

نور سخت: سایه‌های بیش از حد خشن و گردینت فوق العاده کم تولید می‌کند، به زبان ساده می‌توان گفت که نور در طبیعی‌ترین شکل خود بدون هیچ گونه پخش نوری می‌باشد. نور سخت به طور کلی نوری است که نرم‌کننده یا متعادل‌کننده نداشته باشد و منبع نور نسبت به سوژه کوچک باشد و همه این مسائل  بستگی به هدف ما از عکاسی دارد برای مثال اگر می‌خواهید حسی عجیب و خاص و رازآلود به عکس بدهید نور سخت به شما در این زمینه کمک بسیاری خواهد کرد. این نور معمولاً برای آقایان و ورزشکاران مناسب‌تر است زیرا ظاهری خشن‌تر به سوژه می‌دهد.

نور نرم: به نوری گفته می‌شود که در داخل تصاویر یک سایه نرمی ایجاد کرده و هنگامی که  نور سافت باکس به یک شئی برخورد می‌کند سایه تولید شده دارای لبه‌های بسیار نرم است. یکی از مهمترین فوایدی که به آن می‌توان اشاره کرد به پراکنده تابیدن نور به سوژه و در برگرفتن کل سوژه می‌باشد. نور نرم به دلیل کیفیت بالا طرفداران بیشتر نسبت به نور سخت دارد ‍و همچنین کنتراست آن کمتر بوده و جالب است بدانید نور خورشید اوایل و آواخر روز به همین نوع می‌باشد.

سافت باکس چطور کار می‌کند؟

سافت باکس، نور یک لامپ یا یک منبع نور را به یک محفظه بسته (مانند جعبه) محدود می کند و بعد از عبور از حداقل یک لایه ماده آن را منتشر می کند. نور بعد از گذشتن از یک پارچه نیمه-شفاف بسیار نرم و ملایم به بیرون پخش می شود.

چرا عکاسان از سافت باکس استفاده می‌کنند:

از سافت باکس به دو صورت استفاده می استفاده می‌شود: 1- به عنوان  منبع نور اصلی 2- به عنوان یک نور ثانویه و کمکی برای کاهش کنتراست.

در سبک های گوناگون عکاسی برای تامین نورنرم از سافت‌باکس استفاده می‌شود. حتی در زمانی که از سافت باکس‌ها به عنوان منبع نور اصلی استفاده نشوند، آنها نقش مهمی در عکاسی دارند. هنگامی که از سافت باکس استفاده می‌شود تاثیر نور طبیعی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تصاویری که میگیرید طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

برای چه نوع عکس‌هایی از سافت باکس استفاده می‌شود؟

به صورت کلی می‌توان به روش‌های مختلفی از سافت باکس‌ها استفاده کرد مانند: فضاهای داخلی، بیرونی، پرتره، ویدئویی و… و همچنین برخی از عکاسان در هنگام غروب خورشید از سافت باکس استفاده می‌کنند. با استفاده از سافت باکس تصاویر که می‌گیرید طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و این موضوع در دید بیننده تاثیر به سزایی دارد.

استفاده از سافت باکس برای افرادی که به تازگی عکاسی را آغاز کرده‌اند توصیه می‌شود، چرا که کنترل  وتنظیم آن نسبت به منابع نور دیگر کمی راحتر است و می‌توانید نتیجه بهتری داشته باشید.

چگونه یک سافت باکس مناسب تهیه کنیم؟

 برای تهیه یک سافت باکس حد زیادی به این بستگی دارد که شما چه سبک عکاسی یا فیلم‌برداری انجام می‌دهید یا سوژه و فضای استودیوی شما و میزان بودجه‌تان چقدر است. بیشتر عکاس‌های حرفه‌ای به یک سافت باکس بسنده نمی‌کنند. آن را در ابعاد و اشکال مختلفی تهیه می‌کنند، مثل اکتاباکس‌ها * تا صحنه‌های بیشتری را پوشش دهد. اما در صورتی که بودجه‌ی شما محدود است، پیشنهاد می‌کنم بزرگترین سایزی که می‌توانید را بخرید.

سخن پایانی

سافت باکس‌ها یکی از مهمترین تجهیزات نورپردازی هستند که داشتن آنها را به هر عکاس یا فیلم برداری توصیه می‌کنم. آنها در ابعاد و اشکال مختلفی، از چهار ضلعی و مستطیلی گرفته تا هشت ضلهی و رو دوربینی تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند.

در این مقاله سعی کردم به صورت جامع آنها را برای شما توضیح دهم تا آشنایی بیشتری با این دسته از تجهیزات نورپردازی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com