لنز ماکرو چیست و در دوربین‌های عکاسی چه کاربردی دارد؟

آیا تا به حال از چشمان حشرات تصویری مشاهده کرده اید؟ یا نمای نزدیک یک گل را  دیده اید؟ اینگونه تصاویر که دارای جزئیات بسیار زیاد و میلیمتری میباشند با استفاده از لنز ماکرو گرفته شده اند. عکاسان برای گرفتن کلوزآپ های فوق العاده نزدیک از سوژه از لنزهای ماکرو استفاده می کنند. عکس های ماکرو در فاصله‌ای حدود 30 سانتیمتر از سوژه گرفته می‌شوند و بدون لنز ماکرو بزرگنمایی تصویر تا این حد امکان پذیر نیست. حداقل فاصله فوکوس برای این دوربین ها حدود یک متر است در حالی که فاصله ی فوکوس برای لنزهای ماکرو چیزی حدود 8 تا 12 اینچ می باشد. لنزماکرو این امکان را به ما میدهد تا از جزئبات یک سوژه مطلعه بشویم و زوایای نزدیک یک شئی را مشاهده کنیم.

همانطور که پیش‌تر در این مطلب اشاره کردیم، لنز ماکرو برای عکاسی از نمای نزدیک کاربرد دارد این قابلیت برای بیشتر دوربین های امروزی که به صورت نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای عرضه می‌گردند با خرید یک لنز ماکروی مناسب قابل اجرا خواهد بود.

آیا به عکاسی صنعتی با لنز ماکرو علاقمند هستید؟

اگر شما قصد دارید در حوزه‌ی عکاسی فعالیت کنید، اولین قدم مشخص کردن نوع عکاسی است که به آن علاقمند هستید و پس از آن خرید دوربین و لنز متناسب با آن می‌باشد، درصورتی که بخواهید عکاسی با نمای نزدیک را آغاز کنید، درابتدا باید یک لنز ماکرو مناسب خریداری شود و در مرحله بعد با تمرین و تمرکز و رعایت و تکرار این دو اصل مهم می توانید به یک فرد موفق تبدیل شوید. 

لنز مناسب

لنزهای خوب به شما این امکان را می‌دهند تا در بزرگنمایی ۱:۱ عکاسی کنید، البته گزینه های حرفه ای‌تر قابلیت بزرگنمایی خیلی بیشتری هم دارند. به هرحال لنزهایی که در بازار به نام «ماکرو» فروخته می شوند تا بزرگنمایی ۱:۲ یا حتی کمتر را پوشش می‌دهند. توصیه ی ما این است که لنز ماکرویی بخرید که تا حداقل بزرگنمایی ۱:۲ را پوشش دهد و در حالت ایده آل اگر انعطاف پذیری بیشتری می خواهید، بزرگنمایی ۱:۱ گزینه ی مناسب تری است. پس باید به تجهیزات عکاسی ماکرو، مثل لنز ماکرو که اهمیت زیادی در این زمینه دارد، توجه ویژه ای داشته باشیم.

نکته: اگر قصد دارید از اشیاء مسطح مانند سکه یا تمبر عکس بگیرید، از لنز ماکرویی استفاده کنید که اطمینان از وضوح لبه به لبه را برای شما میسر می سازد.

لنز ماکرو در چه نوع عکاسی‌هایی کاربرد دارد؟

اشتباهی که ممکن است برای عده‌ای پیش بیاید این است که عکاسی با لنز ماکرو در همه زمینه‌ها میتواند با خروجی با کیفیتی در برداشته باشد. لازم است که به تفکیک؛ برخی موضوعاتی که در سبک ماکرو بسیار جذاب است؛ برشماریم. حشرات کوچک، پروانه‌ها، قطرات باران و اشیاء کوچک مانند عروسک‌های مینیاتوری، جواهرات و از جمله مواردی خواهد بودکه در حوزه عکاسی می‌توانیم از لنز ماکرو بهره ببریم. عکس گرفتن از اشیاء بی جان نسبتا آسان است زیرا آنها حرکت نمی‌کنند، اما عکاسی از حشرات بسیار چالش برانگیز است. نکته اصلی برای رسیدن به بهترین خروجی عکس، عکسبرداری از فاصله ایمن برای جلوگیری از ترساندن آنهاست.

تاثیر نور در عکاسی صنعتی با لنز ماکرو

نورپردازی یک مؤلفه مهم در عکاسی صنعتی می‌باشد و عکاسان حرفه‌ای به دنبال ایجاد یک شرایط مناسب برای نورپردازی بهتر هستند. گذشته از تاثیر نورپردازی برای بهبود تصاویر هنری، می توانید در زمان‌های خاص، مانند وقتی که سوژه با وجود دیافراگم گسترده، بازهم خیلی تاریک است، از نورپردازی استفاده کنید. بسیاری از عکاسان ماکرو به مبتدیان توصیه می کنند از یک فلاش حلقه‌ای استفاده کنند تا بتوان از دیافراگم های کوچکتر و همچنین سرعت شاتر سریع‌تر برای عکاسی دستی از اشیاء متحرک استفاده کرد. فلاش های حلقه ای نورپردازی سه بعدی خوبی را ارائه می‌دهند که به اندازه فلاش‌های داخلی ظاهر شده صاف نیست.

در عکاسی ماکرو صبور باشید

عکاسی ماکرو شاید برای مبتدیان در این حوزه کمی پیچیده باشد. اما پس از یادگیری و آموزش های لازم و کسب مهارت مورد نیاز بعد از مدت زمانی در خواهند یافت که نه تنها پیچیده نبوده بلکه بسیار ساده و ارزشمند می‌باشد. اگر تصمیم به عکاسی با لنز ماکرو را دارید، می‌توانید با کسب علم، تجربه و به خاطر سپردن آن‌ها حرفه‌ای شده و به تدریج این نوع عکاسی برای شما تبدیل به یک عادت خواهد شد و هر شات شما را به مقصودتان نزدیک تر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی، اجرا و سئو "دو هشت" dohasht

www.dohasht.com